close
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
  
Strona główna
Środa 21 Luty 2018 Imieniny obchodzi: Eleonora, Feliks, Kiejstus
GaleriaMapyAktualnościPoradnik interesanta
szukaj


Urząd Gminy
Przetargi
Rada Miejska
Prawo lokalne
Informator
O gminie Sieraków
Oferta inwestycyjna
Turystyka
Ochrona przyrody
Organizacje społeczne
Praca
Platforma Zakupowa
OCHRONA ZDROWIA
Rewitalizacja
URZĄD GMINY SIERAKÓW

ul. 8 Stycznia 38
64-410 Sieraków
tel. /61/ 29-53-011
tel. /61/ 29-55-860

promocja@sierakow.pl

Informacja turystyczna

Muzeum Zamek Opalińskich
ul. Stadnina 3A
tel. 61 29 52 392

Salon Prasowy Press
Coffee

ul. Wroniecka 9
64-410 Sieraków
tel. 663 722 311
  
on line: 14 odwiedzin: 8501978


  
III FESTIWAL KULTURY WCZESNOŚREDNIOWIECZNEJ
   III FESTIWAL KULTURY WCZESNOŚREDNIOWIECZNEJ

W sobotę i niedzielę, 19 i 20 lipca 2008 r., odbył się III Festiwal Kultury Wczesnośredniowiecznej w Sierakowie, który zorganizowano na terenie przystani nad Wartą. Kolejna edycja tej trzeciej co do wielkości imprezy historycznej w Wielkopolsce (po Grzybowie i Lądzie) przyciągnęła ok. 180 uczestników należących do różnych grup odtwarzających realia wczesnego średniowiecza z całej Polski. Festyn spotkał się z bardzo życzliwym przyjęciem przez mieszkańców regionu oraz turystów, którzy mieli możliwość zapoznania się z rzemiosłem, strojami, obrzędami i zwyczajami z czasów pierwszych Piastów. Największą atrakcję stanowiła zacumowana przy sierakowskiej przystani replika skandynawskiego okrętu bojowego "Morąg", dowodzona przez Jarmeryka czyli Marka Szablińskiego. 18-metrowa łódź wiosłowa odbywała regularne, krótkie rejsy po Warcie, zabierając na swój pokład wszystkich chętnych. Dwudniowa impreza szczęśliwie obroniła się przed kapryśną pogodą.

Tło festiwalu nawiązuje do czasów wyprawy cesarza Henryka II na Poznań w 1005 r. i obrony granic młodego państwa polskiego, na czele którego stał król Bolesław Chrobry. Trasa przemarszu wojsk niemieckich wiodła wówczas m.in. przez Międzyrzecz i Pniewy. Nie wiadomo, czy nie przechodziła także przez okolice obecnego Sierakowa. Niemniej co roku jedną z odtwarzanych inscenizacji bitew wczesnośredniowiecznych podczas sierakowskiej imprezy jest starcie pomiędzy małym oddziałem wojsk Henryka II szukającym żywności a słowiańskimi wojami, którzy niespodziewanie go zaatakowali. W zażartej walce zwyciężają oczywiście wojownicy Chrobrego.

Festiwal rozpoczął się nieoficjalnie już w piątek, kiedy to przez cały dzień zjeżdżały do Sierakowa grupy historyczne, a na nadwarciańskich łąkach powstało obozowisko z epoki liczące ponad 40 namiotów. Zgodnie z tradycją w sobotni poranek odbyły się niedostępne dla widzów drużynowe walki w terenie. Po leśnych zmaganiach nastąpiło otwarcie imprezy, podczas którego zainscenizowano przybycie Wikingów do osady nad Wartą z zamiarem jej złupienia. Podczas gdy zgromadzeni na pokładzie "Morąga" najeźdźcy dzielnie walczyli z wartkim nurtem Warty, oczekujący ich piastowscy wojowie zorganizowali dla widzów kilkuminutowe pokazy walk oraz uzbrojenia. Pełniący rolę prowadzącego Dobrogost z grupy "Wielewit", czyli dyrektor Muzeum Zamku Opalińskich w Sierakowie Robert Jędrzejczak - główny organizator festiwalu, opowiedział licznie zgromadzonej publiczności m.in. o poszczególnych elementach ubioru słowiańskiego woja. Zaznaczył także, że pomimo współczesnego przedstawiania Wikingów w hełmach z rogami, nigdy nie nosili oni takich ozdób (w przeciwieństwie do Celtów). W oczekiwanym starciu Piastowie ostatecznie ulegli zmasowanej sile Wikingów, którzy chwilę wcześniej szczęśliwie dobili do brzegu. Na polu bitwy zabrzmiał okrzyk "Sława zwycięzcom!". Wkrótce jednak "umarli powstali", a na zakończenie wszyscy uczestnicy inscenizacji utworzyli zwarty szereg i ruszyli z atakiem na publikę. W sobotę odbyły się ponadto eliminacje turniejów: bojowego, łuczniczego oraz kubb, które wyłoniły niedzielnych finalistów. Rozegrany został także "bieg niewiast", w którym oprócz członkiń grup historycznych mogły wystartować osoby z widowni. Dziewczęta m.in. kroiły cebulę, wybierały jajka z siana czy ubierały woja. W zawodach zwyciężyła Feima z drużyny "Ulf Ragnarsson Hird". W międzyczasie odwiedzający festyn sierakowianie i goście mogli spacerować po średniowiecznym obozowisku, obserwować pracę kowala, garncarza i rogownika oraz skosztować podpłomyków czy wędzonych ryb. Namiotowa wioska miała nawet swoją alejkę handlową z licznymi kramami kupieckimi, na których można było nabyć m.in. średniowieczne ozdoby i broń. Pierwszy dzień festiwalu zakończył się koncertem zespołu folkowego White Garden z Wągrowca. Po występie rozpoczęła się wspólna biesiada mieszkańców obozowiska, której nie przerwało nawet znaczące pogorszenie się pogody.

W niedzielę odbyły się zabawy plebejskie, w których udział brały reprezentacje uczestniczących w imprezie grup historycznych. Wśród zadań organizatorzy przygotowali m.in. krzesanie ognia przy pomocy hubki i krzesiwa, młócenie zboża cepem czy rozstawianie namiotu na czas. Najlepiej ze wszystkim poradziły sobie ex aequo drużyny: "Wierczanie" oraz "Trzaskawica". Kolejnymi punktami programu były finały: turnieju łuczniczego - zwyciężył w nim Ansgar z "Ulf Ragnarsson Hird", gry w kubb - po zaciętej walce "Kruki" pokonały "Ulf Ragnarsson Hird" oraz turnieju bojowego - podobnie jak przed rokiem wygrał Grimar"Kruków". Głównym punktem dnia i jednocześnie zakończeniem III Festiwalu Kultury Wczesnośredniowiecznej w Sierakowie była inscenizacja ataku na obóz. Tym razem Słowianie pokonali napastników. W poniedziałek Jarmeryk wraz z załogą odpłynęli na wyspę Wolin, gdzie w dniach od 1 do 3 sierpnia odbywał się XIV Festiwal Słowian i Wikingów.

Podczas dwudniowego festynu w osadzie historycznej gościli m.in. burmistrz Mieczysław Trafis, wicestarosta Jędrzej Schubert oraz radny wojewódzki Zbigniew Ajchler. Głównymi organizatorami festiwalu byli: Muzeum Zamek Opalińskich w Sierakowie oraz Grupa Historyczna "Wielewit". Imprezę sfinansowano ze środków m.in. Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Urzędu Gminy Sieraków oraz Starostwa Powiatowego w Międzychodzie.ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ

Relacja i galerie zdjęć na stronie organizatora - Grupy Historycznej "Wielewit"


Relacja z festiwalu, Tygodnik Nowy
nr 30 (964), 22 lipca 2008 r.


Wywiad z Robertem Jędrzejczakiem, Pojezierze
nr 8 (203), sierpień 2008 r.


Zapowiedź imprezy«« program obchodów 650-lecia

«« serwis jubileuszowy

 
«« wstecz
drukuj wyślij ten link
  
.
  


 
Kalendarz

N Pn Wt Śr Cz Pt Sob
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728


© Urząd Gminy Sieraków 2006 - 2018. All rights reserved.